logo logo


Особливості розрахунків з клієнтами в компаніях великої четвірки

НазваОсобливості розрахунків з клієнтами в компаніях великої четвірки
Назва англійськоюFeatures of settlements with customers in the big four companies
АвториНаталія Бондаренко, Світлана Рєпіна
Принадлежність Дніпровський національний університет імені Олеся Гончара, Дніпро, Україна
Бібліографічний описБондаренко Н., Рєпіна С. Особливості розрахунків з клієнтами в компаніях великої четвірки. Галицький економічний вісник. 2023. Том 85. № 6. С. 67–75.
Bibliographic description (trans):Bondarenko N., Repina S. (2023) Osoblyvosti rozrakhunkiv z klijentamy v kompanijakh velykoji chetvirky [Features of settlements with customers in the big four companies]. Galician economic journal (Tern.), vol. 85, no 6, pp. 67-75 [in Ukrainian].
Bibliographic description:Bondarenko N., Repina S. Features of settlements with customers in the big four companies. Galician economic journal. vol. 85, no 6, pp. 67-75.
UDC:

338.5 

DOI https://doi.org/10.33108/galicianvisnyk_tntu2023.06.067
Ключові слова

Велика четвірка, аудит, розрахунки з клієнтами, рахунок, програмне забезпечення

Короткий опис

Досліджено особливості розрахунків з клієнтами в чотирьох найбільших у світі за обсягом доходу компаніях у галузі аудиту. В результаті дослідження встановлено, що виставлення рахунків клієнтам за надані послуги відбувається у кілька етапів. З’ясовано основні обов’язки учасників компанії, які задіяні в процесі виставлення рахунків клієнтам. Встановлено, що в компаніях діє багаторівневий контроль за сформованими рахунками, до якого залучені співробітники операційного та фінансового відділів компаній, а також менеджери проектів, які є безпосередніми надавачами послуг клієнту. Виявлено, що в процесі комунікації з клієнтами та здійснення розрахунків із ними в компаніях Великої четвірки використовують офісний пакет Microsoft Office, спеціально розроблену систему для виставлення рахунків на основі SAP, програмні продукти BAS Бухгалтерія, M.E.Doc, сервіс для електронного документообігу між структурними одиницями компанії та клієнтом «Вчасно». Проте, не дивлячись на злагодженість механізму виставлення рахунків та кілька рівнів контролю, компанії стикаються з певними ризиками, які можуть негативно впливати на якість інформації в бухгалтерському обліку та звітності про стан розрахунків. Зокрема, це пов’язано з технічними збоями в програмних забезпеченнях через нерівномірне навантаження серверів, а також втратою інформації, що спричинена людським фактором – помилки занесення даних в електронну систему, недбалість, зловживання службовим становищем. У процесі дослідження встановлено, що недостатня інформованість співробітників операційного та фінансового відділів, а також обмеженість доступу до необхідних документів для здійснення розрахунків з клієнтами може призвести до зниження якості інформації у звітності компанії, шахрайства та інших протиправних дій. За результатами проведеного дослідження описано підходи до вирішення наявних у компаніях проблем при здійсненні розрахунків з клієнтами. Дослідження показало, що в умовах нестабільного економічного середовища у компаніях Великої четвірки постійно виникає необхідність щодо адаптації до змін у бізнес-середовищі та дотримання найвищих стандартів якості й безпеки даних.

ISSN:2409-8892
Перелік літератури
  1. Берт Едвардс. Посібник з управління кредитами. 5-е вид., перероб. і допов. Англія: Gower Pub Co. 2022. 561 с.
  2. Мері С. Шеффер. Кредиторська заборгованість і Сарбейнз-Окслі: посилення внутрішнього контролю. 1-е вид. Канада: Wiley. 2006. 208 с.
  3. Пол Д. Кіммел, Джеррі Дж. Вейгандт, Дональд Е. Кісо. Фінансовий облік: інструменти для прийняття бізнес-рішень. 8-е вид., перероб. і допов. Канада: Wiley. 2022. 864 с.
  4. Рада з фінансової звітності Великобританії. Офіційний сайт. URL https://www.frc.org.uk/ (дата звернення: 14.10.2023).
References:
  1. Edvards B. (2020). Posibnyk z upravlinnia kredytamy [Credit management guide]. Farnham: Gower Publishing Company. (In United Kingdom).
  2. Meri S.S. (2006). Kredytorska zaborhovanist i Sarbeinz-Oksli: posylennia vnutrishnoho kontroliu [Accounts Payable and Sarbanes-Oxley: Strengthening Internal Control]. Toronto: Wiley. (In Canada)
  3. Pol D. K., Dzherri D. V., Donald E. K. (2022). Finansovyi oblik: instrumenty dlia pryiniattia biznes-rishen [Financial accounting: tools for making business decisions]. Toronto: Wiley. (In Canada).
  4. Rada z finance zvitnosti Velykobrytanii. [The Financial Reporting Council]. URL: https://www.frc.org.uk/ (accessed: 14 October 2023). 
Завантажити

Всі права захищено © 2019. Тернопільський національний технічний університет імені Івана Пулюя.