logo logo


Системні характеристики тіньової економіки та її компонентів

НазваСистемні характеристики тіньової економіки та її компонентів
Назва англійськоюSystem characteristics of the shadow economy and its components
АвториReikin, Vitalii
Принадлежність
Бібліографічний описРейкін В. С. Системні характеристики тіньової економіки та її компонентів / Віталій Рейкін // Галицький економічний вісник — Тернопіль : ТНТУ, 2014. — Том 45. — № 2. — С. 67-73. — (Загальні проблеми економіки та суб’єктів господарювання).
Bibliographic description (trans):Reikin V. System characteristics of the shadow economy and its components / Vitalii Reikin // Galician economic bulletin — Ternopil : TNTU, 2014. — Volume 45. — No 2. — P. 67-73.
UDC:

330.101.54

Ключові слова

і економіка тіньов
природнього рівень
прихованого сектор
латентність
адаптівність
структурованість
дуалістічність
тіньової економіка
природного рівень
прихований сектор
латентність
адаптивність
структурування
подвійність

Короткий опис

Охарактеризовано домінуючі ознаки тіньової економіки. Дослідницькі системні властивості прихованого та підпільного секторів влади, взаємовідносини із офіційною економікою. Введено в науковий обіг поняття «природний рівень тіньової економіки».
Метою статті є вивчення системних характеристик тіньової економіки та її складових. Узагальнено специфічні властивості тіньової економіки: переважає латентність, адаптивність, структурування, подвійність, надзвичайна ситуація, здатність до самоорганізації, вибіркове ігнорування законодавства, стохастичність еволюції. Здійснено порівняльний аналіз ключових особливостей прихованого та підпільного секторів. Термін «природний рівень тіньової економіки» пропонується для наукового використання відповідно до відповідних показників безробіття та інфляції. Ми доводимо, що, оскільки у всіх країнах "природний" рівень тіньової економіки є, він не може бути повністю ліквідований. Показано, що в економічній сфері України найпоширенішою є практика ігнорування офіційних правил і нормативних актів не тотальних, а вибіркових. Доведено, що прихований сектор тіньової економіки у відносинах з формальною економікою одночасно є партнером і конкурентом, оскільки має ринкове походження, а його домінуючими ознаками є прихований характер розподілу та функціонування. Розглянуто подвійність позитивних і негативних наслідків тінізації на офіційній економіці в контексті велосипедного руху. Зроблено висновок, що різні інтереси офіційного та неформального сегментів економіки є ситуативними: в дестабілізуючому впливі на соціально-економічну систему - це антагоніст державних органів влади країни, але якщо тіньова економіка підтримує сталий розвиток національна економіка - це помічник і союзник.

ISSN:2409-8892
Перелік літератури
Завантажити

Всі права захищено © 2019. Тернопільський національний технічний університет імені Івана Пулюя.